↓ Přeskočit na sekce
↓ Přeskočit na menu

úvod » Osobnosti » George Smith Patton

George Smith Patton

George Smith Patton - Obsah

Generál Patton se narodil 11. listopadu 1885 ve městě San Gabriel ve státě Kalifornie. Rodina, ve které se George narodil měla dlouhou vojenskou tradici a i on se měl stát vojákem. Začal navštěvovat nejlepší školy, aby byl dobře připraven na prestižní vojenskou akademii ve West Pointu. Jako student nevykazoval Patton dobré výsledky a jeden ročník musel dokonce opakovat. Nakonec je však na akademii přijat a v roce 1909 ji úspěšně absolvuje. Poté je přidělen k jezdectvu armády USA. Z mladého důstojníka se stává výborný kavalerista, a tak je vybrán, aby v roce 1912 reprezentoval USA na olympijských hrách ve Stockholmu v moderním pětiboji. Následující rok navštěvoval francouzskou jezdeckou školu, kde se seznámil s mnoha francouzskými důstojníky. Po návratu sepsal oficiální armádní příručku pro výcvik šermu šavlí.

V roce 1916 se zúčastnil expedice do Mexika s cílem zatknout povstalce Pancho Villu. Expedici vedl známý generál Pershing, u kterého Patton zůstává nadále jako jeho pobočník. V roce 1917 je převelen do Evropy, kde již třetím rokem zuří první světová válka, vyslán americký armádní sbor, který nevedl nikdo jiný než generál Pershing. Tento generál brzy zjistí, že ze zákopové války by se mohla stát válka pohyblivá, kdyby měl nějakou jednotku s tanky a obrněnými automobily. V listopadu 1917 je kavalerista Patton přeložen jako velitel jediné americké tankové školy v Langres a velitel tankové brigády. V září 1918 se jeho tanková brigáda dostává na frontu, kde je poprvé bojově nasazena u Saint-Mihiel. Při další ofenzivě u Argonuu na řece Meuse je Patton raněn a za statečnost získává Záslužný vojenský kříž. První světová válka skončila a Patton je stejně jako všechny americké jednotky odvelen zpět do vlasti.

Tam je jmenován velitelem nově vzniklých tankových sil US army. Tato jednotka nese název 314. tanková brigáda. V průběhu dvacátých a třicátých let byl Patton zastáncem tankového boje. Sloužil také v různých funkcích u jezdeckých a školních jednotek. Tanková výroba v USA je velmi silně utlumena. Až po začátku druhé světové války v Evropě se začíná v USA rozjíždět sériová výroba tanků a obrněných vozidel. V Evropě mezitím nacistické Německo porazilo Polsko, Dánsko, Norsko, Belgii, Holandsko a poté na jaře 1940 i Francii. Německý Blitzkrieg je založen na rychlém průniku mobilních samostatných tankových formací do hloubky nepřátelského území. Za tanky následují motorizované svazky, které tankům zajišťují boky, a teprve poté následuje hlavní síla armády, pěší jednotky a těžké dělostřelectvo, které ničí zbývající ohniska odporu. V červenci 1940 je Patton jmenován na místo velitele 1. tankové brigády, která se následující rok rozrostla na 1. tankovou divizi.

Od března do července 1942 velí Patton pouštnímu výcvikovému středisku na hranici Kalifornie a Arizony. Zde Patton položil základy americké tankové doktríny, která se používala v druhé světové válce. Dále se Patton podílí na výcviku nových narychlo zformovaných tankových jednotek. Poté generál Patton společně s jinými americkými generály promýšlí plán na vylodění spojeneckých jednotek na pobřeží severní Afriky. 7. listopadu se americké a britské jednotky vylodily v severoafrických přístavech (Oran, Alžír a Casablanka), aby obsadily území francouzské vlády ve Vichy a získaly tak na svoji stranu nového spojence, Francii. Po počátečním překvapení Francouzů následují těžké a krvavé boje mezi Američany a Francouzi. Naštěstí se Francouzi brzy přidávají na stranu Spojenců. Postup do Tuniska je však stále pomalý a cesty pro dopravování zásob a materiálu jsou hrozně rozbahněné. V březnu 1943 přebírá Patton velení nad II. sborem, který je velmi otřesen z německého tankového útoku na průsmyk Kasserin. Patton od svých nově podřízených vojáků vyžaduje pevnou disciplínu, a tak demoralizovaný svazek rychle přemění v údernou sílu americké armády v Africe, který se poté podílí na zničení vojsk Osy na africkém kontinentě.

V červenci 1943 generálplukovník George Smith Patton velí 7. americké armádě při vylodění Spojenců na Sicílii. Jeho jednotky brzy obsadí Palermo a poté i Messinu a Sicílie je dobyta. Po skončení bojů navštívil Patton polní nemocnici, kde se léčí američtí vojáci zranění na frontě. Patton postupně obejde pacienty s těžkými i lehkými zraněními a poté se dostane také ke dvěma, kteří nemají žádné viditelné zranění. Patton jim nafackuje a teprve potom zjistí, že oba trpí vyčerpaností z boje. Označí je za zbabělce a odjede pryč. Tato aféra mu téměř zničí kariéru. Všechny americké noviny otiskly články o Pattonově nafoukanosti a aroganci, a tak je generál vyloučen z invaze spojeneckých vojsk na Apeninský poloostrov. V lednu je Patton přeložen do Anglie, kde se shromažďují vojska, která se na jaře nebo v létě 1944 mají vylodit na francouzském pobřeží. V Anglii se podílel na plánování invaze a protože je stále v nemilosti tak velí pouze smyšlené jednotce, která má oklamat Němce při invazi. Vytváří se svou papírovou jednotkou dojem, že k hlavnímu úderu dojde u města Pas De Calais. Měsíc po provedení invaze do Normandie je Patton jmenován velitelem nově zformované 3. americké armády ve Francii.

1. srpna 1944 vede se svojí armádou průlom z předmostí na pobřeží u Avranches a za necelé dva týdny obklíčí více než sto tisíc německých vojáků. Koncem měsíce dosáhne linie řeky Saar. Podstatou jeho úspěchu jsou rychlé a prudké útoky tanků hluboko do nepřátelské linie. Poté následují další údery, aby nepřítel nemohl vybudovat obrannou linii, která by se jen těžko překonávala. Při bitvě o výběžek, jak Američané nazývají bitvu v Ardenách, Patton pomáhá zastavovat a poté i likvidovat německé tankové a pěší svazky. 22. března 1945 jeho armáda překračuje Rýn u města Oppenheim a v dalších několika týdnech jeho jednotky obkličují Němce v Ruhrské pánvi. Pak se Patton stáčí více k jihu a obsazuje Bavorsko, Rakousko a západní část Československa včetně Plzně. Po válce Patton vyjadřuje svůj názor na sovětského spojence. Podle něj by Američané měli pokračovat v boji a porazit SSSR. Stává se guvernérem Bavorska. 9. prosince 1945 je generál George Smith Patton zraněn při autonehodě u města Mannheim. 21. prosince umírá Patton na poúrazové komplikace a je pohřben na americkém hřbitově v Lucembursku.

Literatura

bush | 20.4.2006, 00:01

Přečtěte si také:

Hodnocení

1 - nejhorší hodnocení, 10 - nejlepší hodnocení
Počet hlasů: 115
Hodnocení: 5.31

5.31

komentáře (0)
Chtěli byste k článku přidat svůj názor? Rádi byste něco změnili nebo upravili?
Přidejte svůj komentář.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.



úvod | Články | Aktuality | Fotografie |Osobnosti | Odkazy | Diskuze | Informace

2. světová válka

Druhá světová válka

druha.svetova.cz


© 2007 - 2017 druhá světová válka | RSS | RSS komentáře | prohlášení o přístupnosti | textová verze | mapa webu | Jiří Baloun

Referáty-seminárky.cz | Dějepis.info - referáty z historie | Svaz důstojníků a praporčíků Armády ČR | Sdružení bývalých politických vězňů | Dřevěné hračky české výroby | Domácí pekárny chleba | Zmrzlinovače | Domácí mlýnek na obilí | Odšťavňovače a smoothie mixéry | Zavařovací hrnce | Sušičky ovoce a zeleniny | Fritézy bez oleje | Svářečky fólií - vakuovačky | Devizové Centrum