↓ Přeskočit na sekce
↓ Přeskočit na menu

úvod » Osobnosti » Wilhelm Keitel

Wilhelm Keitel

Wilhelm Keitel - Obsah

Budoucí Hitlerův pomocník byl již od dětství vystaven silnému tlaku, aby byl úspěšný. Moc se mu to však nedařilo, a tak měl neustále pocit, že nesplnil očekávání. Po studiu na gymnáziu mu otec nařídil, aby se přihlásil do armády. Wilhelm nechtěl, protože miloval život na vesnici a představoval si, jak jednou po otci převezme statek. Místo toho se v roce 1899 hlásil do armády, lékař ho ale odmítl pro malý obvod hrudníku. Do armády se nakonec přece jenom dostal díky svému strýci. Tak se tedy mladý Wilhelm Keitel dostal k 46. pluku polního dělostřelectva ve Wolfenbuttelu. Již v roce 1902 se stal poručíkem a v roce 1909 se oženil s Lisou Fontainovou, která ho měla doprovázet celý život. V ní spočíval původ Keitelovi ctižádosti. Na počátku první světové války se dostal na frontu, kde byl brzy raněn, povýšen na kapitána a vyznamenán železným křížem prvního stupně. V březnu 1915 byl odvelen do generálního štábu německé armády a na frontu se již nikdy nedostal.

Keitel nebyl moc nadaný stratég za to však byl velmi šikovný válečný manažer. Přesuny vojska a materiálu to byly jeho přednosti, a tak se v generálním štábu dobře uplatnil. Rok 1917 mu přinesl výsledky jeho dlouholetého snažení, byl jmenován nejmladším důstojníkem generálního štábu. Jeho dobrým přítelem se stal major Werner von Blomberg. I přesto, že byl Keitel jako důstojník generálního štábu dobře informován o situaci německých vojsk na frontě podlehl většinovému názoru vojáků, že revoluce byla ranou do zad, nejen celému císařství, ale i armádě a celému národu. Po válce dostal nabídku zůstat v malé armádě nové německé republiky. Tuto nabídku přijal a již v únoru roku 1919 se měl dozvědět, proč mu bylo nabídnuto v nové armádě místo.

Byl přizván k diskusi o nové armádě, která měla být brzy připravena a vybudována. Teprve v roce 1925 se však dostal k tajnému zbrojení. Pod nic neříkajícím názvem svého oddělení tajně koordinoval, školil a vyzbrojoval německou armádu. Velitelem tohoto oddělení, které bylo v podstatě tajným generálním štábem, nebyl nikdo jiný než jeho starý přítel von Blomberg, který ho velmi vytěžoval a v roce 1929 také povýšil. Keitel se odjel podívat do Ruska, kde se tajně připravovaly německé jednotky na pohyblivou válku společně s Rusi. Po Hitlerově nástupu k moci se Keitel, stejně jako většina příslušníků armády, obával zrušení armády a nahrazení armády nacistickou organizací SA. Brzy však propadl Hitlerovu vlivu a stal se z něho Hitlerův obdivovatel. 3. února 1933 navrhl Hitler generálům pakt, který vedl ke druhé světové válce: Reichswehr zůstane jedinou ozbrojenou silou německého národa, pokud Hitlerovi umožní provádět expanzivní politiku. Jako důkaz Hitlerových pravých úmyslů byly 30. června 1934 vyvražděny špičky organizace SA.

Mezitím vybudoval W. Keitel z 22.pěší německé divize jednu z nejlepších jednotek v německé armádě. V březnu 1935 přednesl tento málo nadaný řečník projev, který ukončil nacistickým pozdravem. 1. října 1935 se stal šéfem úřadu pro Wehrmacht a již v lednu 1936 byl povýšen na generálporučíka. V roce 1936 vypracoval společně s von Blombergem kontroverzní rozkaz, podle nějž měli být politicky nespolehliví vojáci vyloučeni z Wehrmachtu. Kvůli velmi pochybnému původu a povolání své manželky musel na začátku roku 1938 von Blomberg odstoupit z funkce ministra války a úřad po něm převzal samotný Hitler. Keitel se od svého přítele distancoval a dostal se tak blíže k Hitlerovi. 27. ledna 1938 mu Hitler nabídl nový úřad, vrchní velitelství braných sil (OKW). Keitel brzy zapadl do nejbližší Hitlerovy společnosti a stal se tak přímým nástrojem vůdce. Na své místo v diktátorově blízkosti byl Keitel patřičně hrdý a vůdcovu expanzivní politiku směrem na východ bez výhrady podporoval.

Jako poctu jeho odvedené práci ve válce proti Polsku a Francii byl jedním z aktérů podepisování kapitulace Francouzů v roce 1940 v Compiegne. 19. července ho vůdce povýšil na polního maršála. 6. června 1941 vydal tento německý maršál směrnici o nakládání s politickými komisaři pro nadcházející ruské tažení. Navíc 23.června 1941 vydal další směrnici o chování jednotek v Rusku, ve které nařídil jednat tvrdě proti všem nepřátelům říše a podvratným živlům. Těmito a i jinými nařízeními se Keitel stal naprostým Hitlerovým posluhovačem, který zavedl teror i do německého Wehrmachtu. Z východní fronty se stala totální válka bez jakýchkoli morálních omezení. Tyto rozkazy se také Keitelovi vymstily při procesu v Norimberku, ale to mělo teprve přijít.

V roce 1942 následovala druhá vlna Keitelových brutálních rozkazů, které padlo za oběť obrovské množství nevinných lidí na dobytém území. V letech 1943 a 1944 podporoval Keitel všechny Hitlerovy rozkazy, které zněly naprosto jasně a které se staly rozsudkem smrti pro mnoho mladých německých vojáků: držet se za každou cenu. 20. července 1944 byl na Hitler proveden atentát, který se však nepovedl a Hitler přežil, aby mohl se svými nejvěrnějšími lidmi rozpoutat velkou vlnu soudů a poprav s podezřelými z atentátu. Wehrmacht zřídil dokonce své vlastní soudy, kterým nepředsedal nikdo jiný než právě Keitel.

V lednu 1945 Keitel podepsal několik nařízení o chování důstojníků a vojáků v bojových situacích a nařízení namířené proti dezertérům a defétistům v německé armádě. Na základě těchto nařízení bylo zabito mnoho vojáků ihned na místě bez soudů aniž by někdo něco provedl. Po Hitlerovi smrti byl Keitel přehlížen a byl vyslán na podepsání kapitulace s Ruskem. 14. května byl Keitel zatčen poté souzen mezinárodním soudem v Norimberku. Při procesu se téměř přiznal a teprve až po nařízení Göringa přiznání neučinil. Tím si podepsal rozsudek smrti. 16. října 1946 byl oběšen. Jeho poslední slova: "Vše pro Německo! Německo nade vše!"

Literatura

bush | 20.4.2006, 00:00

Přečtěte si také:

Hodnocení

1 - nejhorší hodnocení, 10 - nejlepší hodnocení
Počet hlasů: 68
Hodnocení: 5.00

5.00

komentáře (0)
Chtěli byste k článku přidat svůj názor? Rádi byste něco změnili nebo upravili?
Přidejte svůj komentář.

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.úvod | Články | Aktuality | Fotografie |Osobnosti | Odkazy | Diskuze | Informace

2. světová válka

Druhá světová válka

druha.svetova.cz


© 2007 - 2017 druhá světová válka | RSS | RSS komentáře | prohlášení o přístupnosti | textová verze | mapa webu | Jiří Baloun

Referáty-seminárky.cz | Dějepis.info - referáty z historie | Svaz důstojníků a praporčíků Armády ČR | Sdružení bývalých politických vězňů | Dřevěné hračky české výroby | Domácí pekárny chleba | Zmrzlinovače | Domácí mlýnek na obilí | Odšťavňovače a smoothie mixéry | Zavařovací hrnce | Sušičky ovoce a zeleniny | Fritézy bez oleje | Svářečky fólií - vakuovačky | Devizové Centrum