↓ Přeskočit na sekce
↓ Přeskočit na menu

úvod » Články » Letecká válka » Luftwaffe

Luftwaffe

Luftwaffe - Obsah

Organizace Luftwaffe

Základní jednotkou Luftwaffe pro operační i administrativní účely byla Gruppe (český ekvivalent – skupina). Gruppe se zpravidla skládala ze tří až čtyř Staffeln (český ekvivalent – letka) a štábní jednotky o síle tří letounů. Gruppe velel důstojník v hodnosti Hauptmann nebo Major a jmenoval se Kommandeur. Celkově tedy měla mít jedna Gruppe sílu přibližně 30 letadel – počty se samozřejmě lišily u různých druhů Gruppen. Za války existovalo mnoho zcela samostatných Gruppen (např.: NAGr. 1). Každá Staffel byla podle tabulek tvořena 9 letouny. V jejím čele stál důstojník v hodnosti Leutnant, Oberleutnant nebo Kapitan. Velitel Staffel se také nazýval Staffelkapitän. V bojových podmínkách se také stávalo, že Staffel vedl do bojových akcí poddůstojník (většinou Ofw.) pod označením Staffelführer.

Vyšším stupněm a zároveň nejvyšší bojovou jednotkou Luftwaffe byla Geschwader (český ekvivalent – eskadra). Na počátku války se Geschwader zpravidla skládaly ze tří Gruppen, ale v průběhu války se jejich počet měnil (ze tří na čtyři a nebo zřízení tzv. Jabo Staffeln u Jagdgeschwader). Geschwadern byly různého určení (viz. předpony jednotek Luftwaffe). Velitelem Geschwader byl důstojník s hodností Major, Oberstleutnant nebo Oberst (v boji se stávalo, že v čele byl zastupující velitel v nižší hodnosti) a s označením Kommodor. Geschwader také disponovala přibližnou silou 90 letounů. Do úrovně Geschwader také existovalo zvláštní značení – například zápis 1./JG 26 znamená, že se jedná o 1. Staffel (patřící do I. Grupe) z Jagdgeschwader 26. Pokud by se tento zápis změnil na I./JG 26 jednalo by se o I. Grupe Jagdgeschwader 26.

Podle potřeby byly zřizovány také speciální jednotky zvané Kommando. Většinou byly zřizovány, aby testovali nové letouny v bojových akcích, nová letadla nebo nové modifikace starších letadel. Síla Kommanda byla obvykle menší než Staffel. Často bylo Kommando pojmenováno po svém veliteli - např. Erprobungskommando Schenck) nebo po zkoušeném letounu - např. Erprobungskommando 262.

Geschwader byly různým způsobem zařazeny do Divisionen (divizí) (např. 1. Flieger-Division) nebo Führer (velitelství) (např. Jagdführer Mittelrhein - stíhací velitelství Mittelrhein). Každá Division nebo Führer měly svého velitele většinou v hodnosti Generalmajor. Division mohla ale nemusela být zařazena do Korps.

Dalším stupněm velení byl Korps (sbor) – např. II. Jagdkorps (II. stíhací sbor). Korps se skládal z několika Divisionen či Führer. V čele stál důstojník zpravidla v hodnosti Generaleutnant.

Většinou byly také zřizovány jednotky s názvem Luftwaffenkommando – např. Luftwaffenkommando West (letecké velitelství Západ). Tyto jednotky podléhaly přímo OKL (Oberkommando der Luftwaffe), ale byly zpravidla menší než Luftflotten (letecké armády). V čele těchto vysokých jednotek stály důstojníci většinou s hodností Generaloberst nebo Generalfeldmarschal.

OKL samotné bylo podřízeno OKW (Oberkommando der Wehrmacht). OKL se skládalo z osmi oddělení:

 1. Operační
 2. Organizační
 3. Výcvikové
 4. Transportní
 5. Zpravodajské
 6. Výzbrojní
 7. Historické
 8. Personální

V čele Reichsluftfahrtministerium (RLM – Říšské ministerstvo letectví) stál Reichsmarschal Hermann Göring. RLM se skládalo z 16 inspektorátů různých druhů letectva, které podléhaly generálnímu štábu Luftwaffe. V jeho čele stáli:

 1. Walther Wever – 1.3. 1935-3.6. 1936
 2. Albert Kesselring – 5.6. 1936-31.5. 1937
 3. Hans-Jürgen Stumpff – 1.6. 1937-31.1. 1939
 4. Hans Jeschonnek – 1.2. 1939-19.8. 1943
 5. Günther Korten – 25.8. 1943-22.7. 1944
 6. Werner Kreipe – 1.8. 1944-říjen 1944
 7. Karl Koller – 12.11. 1944-8.5. 1945

Oberbefehlshaber der Luftwaffe (vrchním velitelem Luftwaffe) byli:

 1. Hermann Göring – 1.3. 1935-23.4.1945
 2. Robert Ritter von Greim – 25.4. 1945-8.5. 1945

Přehled předpon názvů jednotek Luftwaffe

PředponaVýznam
Aufklärungsprůzkumná
Bordfliegerna bojových lodích
Erprobungszkušební
Fernaufklärungsdálkový průzkum
Jagdstíhací
Jagdbomberstíhací bombardovací
Kampfbombardovací
Küstenfliegerspolupráce s Kriegsmarine (německé námořnictvo)
Lehrvýcviková
Minensuchsvyhledávání min
Nachtjagdnoční stíhací
Nachtschlachtnoční k útokům na pozemní cíle
Nahuafklärungstaktický průzkum
Panzerprotitanková
Schleppvlečení kluzáků
Schnellkapfrychlé bombardéry
Seeaufklärungsnámořní průzkum
Seenotnámořní záchranná
Seetransportdopravní s letouny přistávajícími na mořské hladině
Sturmobrněné stíhací (k útokům proti spojeneckým bombardérům)
Sturzkampfstřemhlavé bombardovací
Transportdopravní
Trägernosná letadla
Wetterkundungsmeteorologický průzkum
Zerstörertěžké (dvoumotorové) stíhací

Hodnosti Luftwaffe

hodnost nárameníky límcové označení poznámka
Flieger (Fl.) fl Fl
Gefreiter (Gefr.) gefr Gefr
Obergefreiter (Ogefr.) ogefr Ogefr
Stabsgefreiter/Hauptgefreiter (Stgefr./Hptgefr.) sgefr Sgefr
Unteroffizier (Uffz.) uffz Uffz Unteroffizier ohne Portepee
Unterfeldwebel (Ufw.) ufw Ufw Unteroffizier ohne Portepee
Fähnrich (Fhr.) voják, který navštěvoval 4 měsíční kurz ve válečné akademii
Feldwebel (Fw.) fw Fw Unteroffizier mit Portepee
Oberfeldwebel (Ofw.) ofw Ofw Unteroffizier mit Portepee
Stabsfeldwebel (Stfw.) sfw Sfw pouze poddůstojníci sloužící v armádě již 25 let, Unteroffizier mit Portepee
Oberfähnrich (Ofr.) vyřazený kadet z vojenské akademie, který na frontě slouží 2 měsíce než bude přeřazen jako důstojník
Leutnant (Lt.) lt Lt
Oberleutnant (Oblt.) oblt Oblt
Hauptmann (Hpt.) hpt Hpt
Major (Maj.) mj Mj
Oberstleutnant (Obslt.) obsl Obsl
Oberst (Obst.) obst Obst
Generalmajor (Gen.Maj.) gmj Gmj
Generalleutnant (Gen.Lt.) glt Glt
Generaloberst (Gen.Ob.) gob Gob
Generalfeldmarschall (Gen.Fm.) gm Gm

Pozn.: Při čtení článků o Luftwaffe se můžete setkat s různými dalšími názvy, Hauptfeldwebel (Hptfw.), Fahnenjunker Gefreiter (Fj.Gefr.), Fahnenjunker Unteroffizier (Fj.Uffz.), Fahnenjunker Feldwebel (Fj.Fw.) anebo Fahnenjunker Oberfeldwebel (Fj.Ofw.). Hauptgefreiter byla spíše funkce než hodnost v pravém slova smyslu. Pokud tuto funkci obdržel Uffz., Ufw. nebo Fw., pak se mu říkalo Hauptfeldwebeldienstteur - zastupující Hauptfeldwebel. Většinou však tuto funkci vykonávali Ofw. nebo Stfw. Pokud se před poddůstojnickou hodností objevila ona zkratka Fj. znamenalo to, že dotyčný je důstojnický čekatel – kandidát na důstojnickou hodnost. Jak je zřejmé z výše uvedených zkratek tyto čekatelé byli většinou v hodnostech Uffz., Fw., Ofw a Gefr. Fj.Gefr. byl voják s ukončeným základním výcvikem, který měl podstoupit pokračovací výcvik v doplňovací jednotce. Fj.Uffz zase navštěvoval 2 měsíční kurz ve vojenské škole.

Německá vyznamenání

Pozn: Od roku 1943 byl na západní frontě a při obraně Říše zaveden zvláštní systém zvaný Punktzahl k udělování vyznamenání ne podle počtu sestřelů jako na východní frontě, ale podle počtu bodů. Podle počtu dosažených bodů se poté udělovala vyznamenání.

0,5 = zničení poškozeného dvoumotorového letounu 1 = zničení jednomotorového letounu, poškození dvoumotorového letounu nebo doražení čtyřmotorového letounu 2 = zničení dvoumotorového letounu, poškození čtyřmotorového letounu nebo donucení tohoto letounu se oddělit od formace 3 = zničení čtyřmotorového letounu

Denní stíhací esa

 1. Erich Hartmann - 352
 2. Gerhard Barkhorn - 301
 3. Günther Rall - 275
 4. Otto Kittel - 267
 5. Walter Nowotny - 258
 6. Wilhelm Batz - 237
 7. Erich Rudorffer - 224
 8. Heinrich Bär - 221
 9. Hermann Graf - 212
 10. Heinrich Ehrler - 208
 11. Theodor Weissenberger - 208
 12. Walter Schuck - 206
 13. Hans Philipp - 206
 14. Anton Hafner - 204
 15. Helmuth Lipfert - 203

Další známá esa:

Noční stíhací esa

 1. Heinz-Wolfgang Schnaufer - 121
 2. Helmut Lent - 102
 3. Heinrich-Alexander zu Sayn-Wittgenstein - 83
 4. Werner Streib - 67
 5. Manfred Meurer - 65

bush | 20.4.2006, 00:00

Hodnocení

1 - nejhorší hodnocení, 10 - nejlepší hodnocení
Počet hlasů: 619
Hodnocení: 4.28

4.28

komentáře (2)
Chtěli byste k článku přidat svůj názor? Rádi byste něco změnili nebo upravili?
Přidejte svůj komentář.

Karaya1 | 04. 4. 2007 12:42
tonto | 04. 4. 2007 08:24

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.úvod |Články | Aktuality | Fotografie | Osobnosti | Odkazy | Diskuze | Informace

2. světová válka

Druhá světová válka

druha.svetova.cz


© 2007 - 2017 druhá světová válka | RSS | RSS komentáře | prohlášení o přístupnosti | textová verze | mapa webu | Jiří Baloun

Referáty-seminárky.cz | Dějepis.info - referáty z historie | Svaz důstojníků a praporčíků Armády ČR | Sdružení bývalých politických vězňů | Dřevěné hračky české výroby | Domácí pekárny chleba | Zmrzlinovače | Domácí mlýnek na obilí | Odšťavňovače a smoothie mixéry | Zavařovací hrnce | Sušičky ovoce a zeleniny | Fritézy bez oleje | Svářečky fólií - vakuovačky | Devizové Centrum