↓ Přeskočit na sekce
↓ Přeskočit na menu

Komentáře ke článku Stalingrad

Vložit komentář

prosíme pište k věci a pokud je to možné používejte diakritiku

[43] deny | 21.7.2008, 17:24

Skupina armád A s generálem Listem měla postupovat podél pobřeží Černého moře až na Kavkaz a jejím hlavním úkolem bylo zajištění ropných polí v Gruzii, Arménii a Ázerbajdžánu.
Nebylo bi jednodusi napsat obsazení kavkazských ropných polí?


Citovat 
[42] Ivo | 13.11.2007, 00:46

pro Dalimila: není pravda, že válka s Hitlerem byla v Rusku [i]"od počátku chápána jako vlastenecká válka národů SSSR proti agresorovi[/i], doporučuju knihu novináře Alexandra Wertha: Stalingradský rok (mám ji z bazaru, vyšla těsně po válce), ten jasně ukazuje, jaký byl v r.1941 v Rusku zmatek, nezapomeňte na smlouvu Hitler-Stalin,to všechny šokovalo, čekali, že Němci využijí smlouvu k tomu, aby vyřídili Anglii. Rusko bylo v největším nebezpečí ne u Stalingradu, ale na podzim 1941 před Moskvou. Stalingrad byl druhá velká krize, to je jasný, ale Rusové už věděli, že Němci nejsou neporazitelní, a taky věděli, že jestli pustí Němce k Volze, tak ti se pak obrátí na sever a půjdou na Moskvu z jihu, chráněni Volhou od hlavních ruských sil, takže tam už fakt bojovali za sebe i za vlast. U Moskvy sehrála rozhodující úlohu ruská zima, Němci už byli 25 km od bran města, tam by žádný vlastenecký nadšení nepomohlo, nebýt šílenýho mrazu, bylo pro Rusy v r.1941 všechno v háji.


Citovat 
[41] Dalimil | 6.11.2007, 17:22

Článek má nízkou úroveň protože je poznamenán "ideologickými"frázemi na úrovni politického školení mužstva.
Tvrzemí,že válka byla v Rusku představována nikoli jako obrana kounisku před nacismem,ale jako obrana Ruska proti staronovému nepříteli je vskutku blábol na úrovni primitivní propagandy.Je notorietou,že válka v Sovětském svazu nebyla "představována"ale od počátku chápána jako vlastenecká válka národů SSSR proti agresorovi a jeho satelitům jejichž cílem bylo zničení nejenom SSSR,ale v postatě všech slovanských národů jakožto méněcené rasy na úrovni toho posledního národa podlidí,kterým byli označeni příslušnící židovského národa.[b]Jak pak podle vývodů autora byla válka na východě představována v USA,Velké Británii a jinde,které aktivně vystoupili na straně SSSR s nimž vytvořili koalici,která spojenými silami zničila fašistické Německo a spol.?
Protože šlo o skutečně velkou vlasteneckou válku národů SSSR bylo pak logické,že slavné postavy historie byly impulzem k tomu,aby SSSR přes počáteční neúspěchy "ustál" a poté rozdrtil wermacht.
Tvrzení,že němečtí generálové protestovali proti plánu Modrý je mírně řečeno odvážné,bez opory ve skutečnosti.V létě 1942 byli němečtí generálové přesvědčeni o své neporazitelnosti a ani ve snu si nepřipouštěli možnost,že plán Barbarossa skončí totální porážkou od Rudé armády,kterou podceňovali,stejně jako podceňovali sílu slovanských a dalších národů žijících v SSSR.
Nesmysly o tom,jak Stalina rozzuřilo,že sovětské jednotky se zmohly jen na malý odpor a jak vydal rozkaz podle kterého měli být popraveni všichni vojáci,kteří se budou snažit utéct svědčí,že znalosti autora se omezují na úroveň propagandistických žvástů,které nejsou ničím novým a mají své kořeny v geblsovské p=rotisovětské propagandě.
Naprostý nesmysl je další tvrzení ze stejného soudku,jak vyslal jednotky NKVD k zadržování ustupujících jednotek pod hrozbou mučení nebo zabití/to spíše vypadá jako by to opsal z projevů E.Moravce/
Tvrzení,že zvýšil/rozuměj zloduch Stalin/pravomoce důstojníků,aby mohli na vojácích vyžadovat plnění jejich rozkazů patří rovněž k "perlám"autora.Copak důstojnící navyžadovali plnění svých rozkazů předtím,ve válce,která trvala už rok?


Citovat 
[40] bush | 24.6.2007, 20:07

Heinz, 22.6.2007 13:07:
Bush:
Si psal, že si troufáš řící že seš machr, a k tomu že se zajímáš o leteckou válku na západní frontě, což k tomuto článku nemělo žádnej smysl, protože to bylo na Východní;)

Nikoli! Machr nejsem a budu se snažit abych ani nikdy nebyl. Tvůj problém je, že si můj (vlastně nejen můj, ale i Paul Hausserův) text vykládáš špatně - tak jak nebyl napsán. Něco si domyslíš a změníš tím význam sdělení.

Ke svému zaměření jsem odbočil záměrně a naprosto logicky. Snažil jsem se naznačit, že východní fronta není moje hobby, a proto zde nenajdeš podrobné věci k tomuto tématu.

Tohle vem jako dobrou radu do budoucna: Vždy si text, na který chceš reagovat přečti dvakrát a v reakci se se vyvaruj "siláckých" označení - viz. zde použitá slova: "tupče", "meleš", "machr", etc..


Citovat 
[39] Heinz | 22.6.2007, 13:09

;) ale říkám, že článek je to pěknej, doslova si neřekl, že seš machr, ale prostě tak to vyznělo, a bylo to celkem ubohý;)


Citovat 
[38] Heinz | 22.6.2007, 13:07

Bush:
Si psal, že si troufáš řící že seš machr, a k tomu že se zajímáš o leteckou válku na západní frontě, což k tomuto článku nemělo žádnej smysl, protože to bylo na Východní;)


Citovat 
[37] bush | 19.6.2007, 10:55

Paul Hausser - debatu bych si představoval již na vyšší úrovni viz. fórum fronta.cz :-)

Pokud někdo ihned zareaguje, nazvat ho tupcem a v podobné debatě tu pokračovat..

Nicméně tobě se omlouvám. Měl jsem na mysli spíše druhého účastníka debaty.


Citovat 
[36] bush | 19.6.2007, 10:47

Paul Hausser - zní to možná nafoukaně, nicméně pokud se podívám na tu vaší debatu dole, zdá se mi to opodstatněné..


Citovat 
[35] Paul Hausser | 18.6.2007, 21:59

bush - vcelku s Tebou souhlasím.Máš pravdu.Ale Tvoje věta "že jsem se naučil více než Vy."Tohle mi připadá dost nafoukané a neopodstatněné....


Citovat 
[34] Paul Hausser | 18.6.2007, 21:49

Jak by sis představoval debatu?Když je článek pouze obecný...Aspoň se o debatu pokoušíme.


Citovat 
[33] bush | 18.6.2007, 20:09

Pánové!

ten článek jsem psal já jako redaktor. Je to už značně dávno a texty mají značně obecný obsah - žádné podrobnosti a někdy jsou s chybami. Ovšem chybami se člověk učí a já si troufám tvrdit, že jsem se naučil více než Vy. Mojí "specializací" je letecká válka na západní frontě 1944-1945, letecké akce nad územím jižních Čech, celkově druhá světová válka na jihu Čech a poslední dobou i období druhé republiky.

Pokud se opravdu chcete bavit na úrovni (nikoli jak jste to doposud předváděli), tak přejděte do fóra na webu fronta.cz (kde možná pochopíte, kdo jsem a také zjistíte, že ty články zde jsou opravdu obecné a určené širšímu okruhu lidí, které nezajímají podrobnosti..).

Toť ode mne vše.

S pozdravem redaktor - bush (Pavel Baloun)

PS: Pokračování debaty ve stejném duchu nebude tolerováno..


Citovat 
[32] Heinz | 18.6.2007, 17:42

já taky začínám, a mám jen 2 figurky 1/35 wermachtu na východní frontě počátkem operace barbarossa


Citovat 
[31] Paul Hausser | 18.6.2007, 11:59

Já ji mám už asi 10 let.Teď vyšla nově,viděl jsem ji někde v knihkupectví , ale rozdělili ji na dva díly.Napsal to přímo Erich von Manstein...Já s modelama začínám po delší pauze,zatím jen figurkařim - http://modelforum.upce.cz/forum/viewtopic.php?t=13079&sid=c6d5158d 3282969b8aaaafd864be24f3


Citovat 
[30] Heinz | 17.6.2007, 22:24

Já taky, a taky modelařím, ty ztracený vítězství napsal Manstein? nebo někdo sepsal jeho Memoáry? a je lehce dostupna? by mě zajímalo:)


Citovat 
[29] Paul Hausser | 17.6.2007, 18:54

Mě se právě líbí Ztracená vítězství od Mansteina , tam jsou mapky ručně kreslené.Já se o ww2 zajímám ve všech směrech-modelářství,literatura,teď koupim detektor..Zas po pár letech se pokusim rozšířit sbírku,mám dobrou lokalitu:)...


Citovat 
[28] Heinz | 17.6.2007, 14:15

tak já to nepsal žejo, ale nějakou tu mapku taky postrádam... na fronta.cz jsou taky dobrý věci, ale to Hausser asi znáš


Citovat 
[27] Paul Hausser | 16.6.2007, 11:58

A myslim že už nemá cenu rozebírat článek o pár odstavcích.Podle mě je to referát vhodný tak do školy,historicky naprosto bezcenný..........Žádné mapy , rozmístění divizí.......


Citovat 
[26] Paul Hausser | 16.6.2007, 11:54

Aha..takže tu někdo četl Operace Barbarossa od Paula Carella...to mám doma už x let..

Při dějepise..?Tak to se vzhledem k Tvému věku ani s Tebou hádat nebudu...A nenazývej mě tupcem....


Citovat 
[25] Heinz | 15.6.2007, 22:56

a jestli myslíš, že tu nikdo nepsal, že jim dal hitler hlavní cíl město protivníka, tak sem napsal něco ke článku, článek je to pěknej, dobře napsanej, taky sem psal o Stalingradu jako závěrečku při dějepise, jen chci říct, že třeba například tam má, že to tahal i z knížky od Carella, a tam to je napsaný, že Stalingrad nebyl hlavním cílem plánu modrý... a ani neměl být dobyt... o tom, co hitler chtěl, může vést spekulace


Citovat 
[24] Heinz | 15.6.2007, 22:53

ty tupče, co to tu meleš? si přečti konec druhýho odstavce... "demence... plán modrý vypracoval Halder, ale Hitlerovy se to nelíbilo, a ty píšeš o tom co sem psal, jako bych byl nějakej nácek a obhajoval to co ti fašisti vymysleli


Citovat 
[23] Paul Hausser | 15.6.2007, 13:24

Jinak tu nikde nevidím že by někdo psal "že Hitler jim dal za cíl město jejich protivníka".To tu nikdo ani nepsal takže mimo mísu.Jinak kdo myslíš že rozhodoval o operacích v pozdním létě?....Tvůj příspěvek naprosto nechápu , protože každý kdo sem psal to co píšeš ví.


Citovat 
[22] Paul Hausser | 15.6.2007, 13:19

Heinz - jestli reaguješ na mě ..Tak za prvé-já nepsal že Hitler dal za cíl dobýt Stalingrad v začátku letního tažení.Vidíš to tam snad někde že bych to psal??Za 2.-Kdyby Hitler nepřikoval rozkazem Pauluse ke Stalingradu tak aspoň v počátku by se z obklíčení dostal.Jak by se bitva vyvíjela dál , toť otázka.Tímto říkám že Hitler nesl odpovědnost za ztrátu 6.armády.Jakou nese vinu Goring apod. řešit nebudu.Rozhodnutí setrvání 6.armády v pasti měl na svědomí Hitler.Je hezké že jsi přečetl pár knížek ,ale příště si rozmysli co napíšeš.


Citovat 
[21] Heinz | 13.6.2007, 06:07

Bomby a granáty měli splnit hlavní cíl plánu. Měl se totálně zničit, ale né dobýt a kdybychom hledali kde se udělali chyby, bylo to už v plánování v pozdním létě


Citovat 
[20] Heinz | 13.6.2007, 06:05

To není pravda, to co tam píšeš o tom, že Hitler jim dal za cíl město jejich protivníka, ten z vás, který se někdy o tuhle bitvu zajímal zjistil, že útok na Stalingrad nebyl plánovaný, což znamená, že 6. armáda měla krýt křidlo jiným armádám v postupu na Kavkaz. Stalingrad se měl vyřadit z boje jako průmyslové a dopravní centru, Stalingrad bylo výhodné postavení pro tuto operaci, ale vžádném případě né nutné...


Citovat 
[19] Paul Hausser | 22.5.2007, 02:42

Jak říká klasik.

Kdo chce bránit vše , neubrání nic....


Citovat 
[18] Paul Hausser | 22.5.2007, 02:41

Navíc zásluhu na prohrané bitvě dle mého názoru měl Adolf Hitler.Zastávám názor že nebýt jeho zásahů do velení tak by se 6. armáda odpoutala od města včas.Resp. hned co dostávala zprávy o hrozícím obklíčení.
Názory typu Zajcev jsou ubohý....


Citovat 
[17] Paul Hausser | 22.5.2007, 02:35

For ranec - s tim Hothem máš pravdu , ale autor tím zřejmě myslel že Manstein velec celé jižní skupině , tedy i Hothově sboru.Proto to popsal jako Mansteinův útok.Navíc kniha Ztracená vítězství je fakt super:) Četl jsem ji asi dvacetkrát.:))


Citovat 
[16] anonim | 25.4.2007, 18:58

je to supr stranka na referáty fkt :-)


Citovat 
[15] Šula | 31.3.2007, 18:41

Moje MÁMA tím peklem prošla.


Citovat 
[14] ranec | 27.3.2007, 14:46

Tojefuk, 19.2.2007 22:54:
Promiňte, ale mám takový pocit, že pokusu o proražení obklíčení kotle "z vnějšku" velel generálplukovník Hoth. Ten měl k dispozici 4. tankovou armádu, zbytky 4. rumunské armády a čerstvou jednotku převelenou z Francie - 4. tankovou divizi. Příblížil se až na vzdálenost zhruba 48km od kotle a část 6. armády měla Hothovy tanky "na dohled" 35-40km daleko. Nakonec však hrozilo další obklíčení po prolomení linie 8. italské armády na Donu a Manstein musel část Hothových tanků stáhnout zpět. Pak už nebyla šance prorazit...

Taky nějaké podle mne zajímavé údaje o dopravovaných zásobách. 7. a 20. prosince bylo do kotle dopraveno shodně 362 tun materiálu, ale to byl absolutní rekord a mnohem častěji se nedařilo dopravit ani 100 tun za den, což je třetina toho, co luftwaffe slíbila a šestina toho, co 6. armáda potřebovala jako naprosté minimum.


mas recht vzdyt Goringovi se rikalo velkohuby taky to mam s té knihy


Citovat 
[13] Ranec | 27.3.2007, 14:43

Útok na Stalingrad byl na prosto zbytečný Hitler byl přímo posedlý dobýt toto město jen proto, že neslo stalinovo jméno cílem bylo přece dostat kavkazská ropná pole 6. armáda se tam zdržela nepřiměřeně dlouho a určitě se mnou musíte souhlasit, že rudoarmějci jsou velice ucenlivý a brzo dostali celou 6. armádu do obklíčení a 6. armáda nebyla schopna odporu bez potravin munice mužů a dalších problému jako například zima která byla ten rok mimořádně krutá a němci nebyly vybaveni na toto období. Proto dopadli jak dopadli kapitulace a gulag.
Předem se omlouvam za gramatické chyby


Citovat 
[12] Tojefuk | 19.2.2007, 22:54

Promiňte, ale mám takový pocit, že pokusu o proražení obklíčení kotle "z vnějšku" velel generálplukovník Hoth. Ten měl k dispozici 4. tankovou armádu, zbytky 4. rumunské armády a čerstvou jednotku převelenou z Francie - 4. tankovou divizi. Příblížil se až na vzdálenost zhruba 48km od kotle a část 6. armády měla Hothovy tanky "na dohled" 35-40km daleko. Nakonec však hrozilo další obklíčení po prolomení linie 8. italské armády na Donu a Manstein musel část Hothových tanků stáhnout zpět. Pak už nebyla šance prorazit...

Taky nějaké podle mne zajímavé údaje o dopravovaných zásobách. 7. a 20. prosince bylo do kotle dopraveno shodně 362 tun materiálu, ale to byl absolutní rekord a mnohem častěji se nedařilo dopravit ani 100 tun za den, což je třetina toho, co luftwaffe slíbila a šestina toho, co 6. armáda potřebovala jako naprosté minimum.

Údaje, co jsem zde vypsal mám z knihy Guido Knoppa: Stalingrad - Peklo na Volze


Citovat 
[11] webmaster | 22.1.2007, 11:31

jiripalasek, 21.1.2007 19:53:
zamyslete se nad tím,kdyby Rudá Armáda nevyhrála.Byli bychom zde vůbec?TěĎ se díváme na západ,ale díky Sovětskému Svazu jsme zůstali zachováni.

Je třeba odlišit účast Sovětského svazu na porážce Německa ve druhé světové válce a jeho 41 letou účast nejen v politických systémech střední a východní Evropy. Zřejmě proto se teď díváme více na západ a ne na východ. To však neznamená, že je zásluha Sovětského svazu na vítězství nad nacismem a fašismem nějak snižována oproti zásluhám jiných států.

Pro příště poprosím účastníky diskuze, aby se snažili dodržovat typografická pravidla a gramatiku - text v nesouvislých větách, bez velkých písmen na začátku věty, bez mezer za čárkami a tečkami a navíc s hrubkami či překlepy se špatně čte.

Také žádám uživatele, aby se snažili používat jednotné jméno. Nikdo totiž nemůže vědět, že např. jiripalasek a brta jsou titíž lidé. Děkuji.


Citovat 
[10] jiripalasek | 21.1.2007, 19:53

je vidět,že je spustu odlišlích názorů,ale zamyslete se nad tím,kdyby Rudá Armáda nevyhrála.Byli bychom zde vůbec?TěĎ se díváme na západ,ale díky Sovětskému Svazu jsme zůstali zachováni.Čest jejich památce.


Citovat 
[9] jiripalasek | 21.1.2007, 19:42

jsem rád,že vojáci rudé armády vybojovali toto vítězství,rozhodující bitva byla u Stalingradu.Spusta lidí si to neuvědomuje.čest jejich památce.Přál bych si aby žádné války nebyly a lidé se domluvili.


Citovat 
[8] brta | 21.1.2007, 19:36

díky těm,kteří bojovali za naši svobodu,smrt fašismu


Citovat 
[7] webmaster | 27.12.2006, 22:42

kam, 27.12.2006 17:32:
Vasili Zajcev

Netřeba komentovat.


Citovat 
[6] kam | 27.12.2006, 17:32

Vasili Zajcev


Citovat 
[5] bush | 26.12.2006, 19:00

KAm, 21.12.2006 17:14:
jen mi je divný žes tam nenapsal kvůli komu byla vyhraná bitva o Stalingrad

bush, 24.12.2006 16:46:
Rád bych se od tebe poučil a dozvěděl se kvůli komu, že to byla vyhrána tato bitva..

kam, 26.12.2006 18:31:
jestli ti říká něco jméno vasili zajcev tak díky ně mu byla pozvednuta morálka rudé armády, jako samozřejmě že neměl zásluhu jen on ale určítý podíl měl to sem řekl přehnaně že to bylo vyhrené díky němu

Nabízí se se znovu zopakovat:
bush, 24.12.2006 16:46:
Rád bych se od tebe poučil a dozvěděl se kvůli komu, že to byla vyhrána tato bitva..

Rád bych se to od Tebe dozvěděl..


Citovat 
[4] kam | 26.12.2006, 18:31

jestli ti říká něco jméno vasili zajcev tak díky ně mu byla pozvednuta morálka rudé armády, jako samozřejmě že neměl zásluhu jen on ale určítý podíl měl to sem řekl přehnaně že to bylo vyhrené díky němu


Citovat 
[3] bush | 24.12.2006, 16:46

Rád bych se od tebe poučil a dozvěděl se kvůli komu, že to byla vyhrána tato bitva..


Citovat 
[2] KAm | 21.12.2006, 17:14

jen mi je divný žes tam nenapsal kvůli komu byla vyhraná bitva o Stalingrad


Citovat 
[1] SINCITYMAN | 18.5.2006, 09:21

Ohromnou "zásluhu" na Stalingradském masakru měl Goring,který přesvědčil Hitlera,že dokáže kotel zásobovat a selhal,podobně jako u Dunkerque,tak němci přišli nejen o stroje ale i o spoustu personálu,včetně velkého množství leteckých instruktorů....úrověň výcviku začala klesat........


Citovat 

úvod |Články | Aktuality | Fotografie | Osobnosti | Odkazy | Diskuze | Informace

2. světová válka

Druhá světová válka

druha.svetova.cz


© 2007 - 2017 druhá světová válka | RSS | RSS komentáře | prohlášení o přístupnosti | textová verze | mapa webu | Jiří Baloun

Referáty-seminárky.cz | Dějepis.info - referáty z historie | Svaz důstojníků a praporčíků Armády ČR | Sdružení bývalých politických vězňů | Dřevěné hračky české výroby | Domácí pekárny chleba | Zmrzlinovače | Domácí mlýnek na obilí | Odšťavňovače a smoothie mixéry | Zavařovací hrnce | Sušičky ovoce a zeleniny | Fritézy bez oleje | Svářečky fólií - vakuovačky | Devizové Centrum