↓ Přeskočit na sekce
↓ Přeskočit na menu

úvod » Osobnosti » Bernard Law Montgomery

Bernard Law Montgomery

Bernard Law Montgomery - Obsah

Polní maršál Montgomery se narodil 17. listopadu 1887 v londýnské čtvrti Kennington. Jako malé dítě odjel s rodinou žít do Austrálie, kam byl přeložen jeho otec, který byl biskupem. Už jako malý hoch byl samotářem a velmi často utíkal sám do přírody, kde přemýšlel o světě a o rodině. Od mládí také odporoval autoritám. Nejvíce svojí matce, která rodinu v podstatě vedla. Z Bernarda se stala černá ovce rodiny. Prováděl různé kousky a často utrácel svoje kapesné nebo jedl cukrátka. Za to byl často matkou bit. V roce 1901 se rodina vrátila zpět do Anglie a Bernard absolvoval střední školu St.Paul´s. Poté se rozhodl, že se stane vojákem, a tak se přihlásil na vojenskou akademii do Sandhurstu. Už od mládí měl zájem o sport a tady v něm vynikal. A vynikal i v jiné věci. Společně s partou dalších kadetů popálil jiného kadeta a ten skončil v nemocnici.

Po této události se Bernard velmi změnil. Stal se z něho svědomitý člověk, který šel pevně za svým cílem. V roce 1908 byl přiřazen k 1. praporu královského warwického pluku. Musel tedy odjet do Indie, kde se pluk nacházel. Zde organizoval veškeré sportovní aktivity praporu a stal se vyhlášeným sportovcem pluku. V roce 1912 se vrátil do Anglie. Roku 1914 vypukla první světová válka a Montgomery byl odvelen do Francie. 13. října 1914 vedl svou četu do útoku na vesnici Menteren a byl těžce raněn. Celý den ležel v území nikoho, dokud ho jeden voják jeho čety neodnesl na polní obvaziště. Odtud byl přesunut do nemocnice, ale jen málokdo mu dával šanci na přežití. Na počátku roku 1915 byl však Montgomery zdravý a čerstvě vyznamenaný řádem za význačné služby. Navíc se stal kapitánem. Opět byl převelen do Francie, kde působil na různých štábních postech.

Na konci války měl již funkci majora. Po válce působil v Německu při okupační správě. Roku 1922 byl jmenován pobočníkem velitele 17. pěší brigády, která v Irsku potlačovala nepokoje strany Sinna Feina. O několik měsíců později byl převelen do Anglie, kde vykonával funkci pobočníka u 3. divize v Plymouthu. Následující rok byl major Montgomery opět převelen. tentokrát k 49. divizi. Zde začal pořádat soukromé přednášky na téma nové války. V lednu roku 1926 byl pověřen úkolem, který se mu velmi líbil, měl se stát instruktorem v Camberley. V Camberley vyučoval mnoho později vyznamenaných vojáků a dokonce své podřízené (Dempsey, Leese a Harding).

Při své dovolené ve Švýcarsku v roce 1925 se Montgomery nečekaně zamiloval a v létě 1927 se oženil s Betty Cerverovou. Za tři roky poté byl povýšen na podplukovníka a poslán do Palestiny jako velitel praporu ve warwickém pluku. A o rok později byl jeho prapor převelen do Alexandrie. V Egyptě se Montgomery proslavil zejména při manévrech. Jeho vojáci nebyli zrovna nejlépe upravení a neuměli dobře nástupy, ale pokud se šlo do pole byli Montgomeryho podřízení téměř neporazitelní. Jeho nadřízení si ho také chválili až na některé případy. Za několik let byl přeložen do Indie, aby vedl jednu vojenskou školu. V roce 1937 byl Montgomery přemístěn do Anglie jako velitel 9. pěší brigády v Porthsmouthu. 15. října mu zemřela jediná žena, kterou opravdu miloval. Jeho manželka dostala otravu krve. Zůstal mu tak pouze syn.

V roce 1938 byl opět převelen do Palestiny. Zde však záhadně těžce onemocněl a neměl velkou naději nemoc přežít. Při návratu Anglie však se však stejně záhadně uzdravil a dostal velení nad 3. divizí. Mezitím propukla druhá světová válka a on byl se svojí divizí přemístěn do Francie. Po začátku německé ofenzivy v roce 1940 musel s 3. divizí ustupovat a nakonec byl evakuován z přístavu Dunkerque. Jeho divize byla ihned přezbrojena a doplněna, aby byla schopna nasazení ve Francii. Francie však kapitulovala a k nasazení Montgomeryho již nedošlo. Stal se velitelem V. sboru v Anglii a měl zabránit německé invazi, která se naštěstí nikdy neuskutečnila. 7. srpna 1942 mu bylo sděleno, že převezme velení nad 1.armádou, která se měla vylodit v severní Africe, místo generála Alexandera, jenž byl převelen do Egypta. Ještě tentýž večer ale byl také převelen do Egypta jako velitel britské 8. armády.

8. armáda byla pronásledována německým maršálem Rommelem napříč celou Afrikou od Tunisu až po Alexandrii. 13. srpna 1942 převzal generál Montgomery velení nad 8. armádou. Jeho nadřízeným byl generál Alexander, se kterým Montgomery udržoval velmi dobré vztahy a který ho po celou dobu tažení podporoval. Montgomery získal z Anglie posily a hned je poslal na frontu. Stabilizoval situaci a snažil se pozvednout nízkou morálku armády. Navštěvoval jednotky a mluvil s vojáky. Ti ho měli velmi rádi a začali mu důvěřovat, protože se objevoval i v místech blízko fronty. Jeho náčelníkem štábu byl generál De Guigand. Společně vymysleli plán na obranu před Rommelovým útokem. Nalákali ho do oblasti Alam Halfa, kde soustředili své tankové zálohy a děla a Rommel byl nucen se s velkými ztrátami stáhnout do výchozích postavení.

Bernard Law MontgomeryBernard Law Montgomery

23. října zahájil Montgomery svou nejslavnější bitvu, El Alamein. Zde prorazil německými obrannými liniemi a začal Rommelovu armádu Afrika hnát do Tunisu. Ještě několikrát musel s německými vojsky svést bitvu, ale vždy je porazil a v roce 1943 padl Tunis a vojska Osy v Africe se musela vzdát. Pro Brity se stal generál Montgomery národním hrdinou. Dokázal porazit do té doby neporazitelného Rommela a pak ho zahnal až do Tuniska. Na jaře 1943 byl Montgomery zaměstnán plánováním invaze na Sicílii, ve které znovu vedl 8.armádu. 11.července se Spojenci vylodili na Sicílii a zahájili tak tažení proti nejslabšímu článku Osy, Itálii. Sicílie byla rychle dobyta a Spojenci již plánovali další vylodění. První měl na italskou půdu vstoupit Montgomery s 8. armádou přes Mesinský průliv.

V září 1943 se tedy vylodil na nejjižnějším cípu Itálie a postupoval na sever k hlavnímu městu. Postup byl však pomalý kvůli malému počtu vojáků a také kvůli těžkému terénu. Nemohl pomoci jiným jednotkám vyloděným u Salerna, protože neměl čím a jak. Nakonec se podařilo postoupit až k řece Sangro. Její překročení stálo 8. armádu mnoho obětí a po překročení byl postup brzy zastaven na jiné řece. Na konci roku 1943 byl převelen do Anglie, aby se ujal vedení připravované invaze do Francie. S dosavadními plány však nesouhlasil a vypracoval jiné. Spojenci se měli vylodit na malém prostoru v Normandii ve velkém počtu. Do několika dní měli obsadit přístav (Cherbourg) a poté měli postupovat na Paříž. Jeho plán byl přijat a přípravy byl na jaře 1944 v plném proudu.

6. června 1944 přenesl Montgomery své velitelství do Normandie. Zde se věci odehrávaly podle plánu. Američané zajistili přístav a Britové vázali u Caen většinu německých sil. Poté zaútočila čerstvá Pattonova 3.armáda USA a německá obrana byla proražena. Část německých vojsk byl obklíčena a zničena u města Mortain. Nyní Spojenci dosáhli Paříže a vylodili se na jihu Francie. Němci se zhroutili a utíkali na linii podél Rýna. V této chvíli převzal velení nad pozemními jednotkami generál Eisenhower a Montgomery se stal velitelem 21. skupiny armád. Chtěl prosadit svoji vizi o porážce Německa, ale místo toho zaútočil na německá postavení v Holandsku. Vítězství nedosáhl a Rýn překonán nebyl. Spojenecký postup se zastavil. Toho využili Němci a na konci roku 1944 zaútočili na americké jednotky v Ardenách. Podařilo se jim prorazit, ale Montgomery dostal pod své velení i 9. americkou armádu a dokázal Němce zastavit a s pomocí generála Pattona je zatlačil zpět. Bylo to další jeho velké vítězství. V roce 1945 vedl úder do Porýní a Holandska. Němci kapitulovala a válka skončila.

Polní maršál Montgomery byl jmenován velitel britské okupační správy v Německu. V roce 1946 byl jmenován velitelem britských ozbrojených sil. Polní maršál zemřel 24. března 1976.

Literatura

bush | 20.4.2006, 00:00

Přečtěte si také:

Hodnocení

1 - nejhorší hodnocení, 10 - nejlepší hodnocení
Počet hlasů: 99
Hodnocení: 6.08

6.08

komentáře (1)
Chtěli byste k článku přidat svůj názor? Rádi byste něco změnili nebo upravili?
Přidejte svůj komentář.

Čhmela Vlastimil | 28. 2. 2008 18:52

Líbí se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.úvod | Články | Aktuality | Fotografie |Osobnosti | Odkazy | Diskuze | Informace

2. světová válka

Druhá světová válka

druha.svetova.cz


© 2007 - 2017 druhá světová válka | RSS | RSS komentáře | prohlášení o přístupnosti | textová verze | mapa webu | Jiří Baloun

Referáty-seminárky.cz | Dějepis.info - referáty z historie | Svaz důstojníků a praporčíků Armády ČR | Sdružení bývalých politických vězňů | Dřevěné hračky české výroby | Domácí pekárny chleba | Zmrzlinovače | Domácí mlýnek na obilí | Odšťavňovače a smoothie mixéry | Zavařovací hrnce | Sušičky ovoce a zeleniny | Fritézy bez oleje | Svářečky fólií - vakuovačky | Devizové Centrum